New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 5-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment and bottom-out control |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Overall Vehicle Size | 42.5" w x 46.1" h |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 1,700 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Brute Force 300 use?
A 2026 Kawasaki Brute Force 300 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have?
The 2026 Kawasaki Brute Force 300 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 300 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 300 is not equipped with Cooled seats.
