
Drivetrain
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with twin air-assisted shocks, with 4-way rebound damping |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual four-piston calipers, K-ACT II ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Twin-piston caliper, K-ACT II ABS |
Tires
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Seat Height | 28.7 in |
| Overall Vehicle Size | 30.5" w x 80.9" l x 42.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 895.2 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 HONDA TALON1000X use?
A 2026 HONDA TALON1000X uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 HONDA TALON1000X?
The 2026 HONDA TALON1000X has floorplan SXS10S2XT.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Backup camera?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Heated seats?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Android Auto?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Push start?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Navigation?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Leather seats?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Third row seats?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Tow package?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Head up display?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA TALON1000X have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA TALON1000X is not equipped with Cooled seats.
