
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | De Dion Semi Independent |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.2" h |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (846 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve use?
A 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve uses Unknown.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Push start?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R 4 FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
