
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.2" w x 55.9" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 30.5 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
What type of fuel does a 2026 HONDA CRF300L Rally use?
A 2026 HONDA CRF300L Rally uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 HONDA CRF300L Rally?
The 2026 HONDA CRF300L Rally has floorplan CRF300LRAT.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Push start?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Navigation?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Tow package?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Head up display?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CRF300L Rally have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CRF300L Rally is not equipped with Cooled seats.
