
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted, telescopic fork with adjustable rebound damping and spring preload / 4.4 in. |
| Rear Suspension | Tetra-Lever with stepless rebound damping adjustment and remote spring preload adjuster / 5.4 in. |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.8" w x 43" h |
| Seat Height | 32.1 in |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z900RS ABS use?
A 2025 Kawasaki Z900RS ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Kawasaki Z900RS ABS have?
A 2025 Kawasaki Z900RS ABS has 98 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have?
The 2025 Kawasaki Z900RS ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have?
The 2025 Kawasaki Z900RS ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Z900RS ABS?
The 2025 Kawasaki Z900RS ABS has a wheelbase of 57.9.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have?
The 2025 Kawasaki Z900RS ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Z900RS ABS?
The 2025 Kawasaki Z900RS ABS has floorplan ZR900CSFBL.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z900RS ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900RS ABS is not equipped with Cooled seats.
