
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/70-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 500 Base use?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 Base has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base has a wheelbase of 54.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base cooled?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is equipped with a Injection. DFI® with dual 32mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base compression ratio?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base has a compression ratio of 11.3:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is equipped with Single disc. Optional ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is equipped with Single disc. Optional ABS rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 Base has floorplan EX500HSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 Base is not equipped with Cooled seats.
