
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork 41mm |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload/ |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single semi-floating disc with 2-piston calipers and ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single mm disc with single-piston caliper and ABS |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 366 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule SX use?
A 2025 Kawasaki Mule SX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule SX have?
The 2025 Kawasaki Mule SX has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule SX have?
The 2025 Kawasaki Mule SX is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Mule SX?
The 2025 Kawasaki Mule SX has floorplan KAF400JSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX is not equipped with Cooled seats.
