
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Bridgestone® BATTLAX HYPERSPORT S22F |
| Front Tire | 120/70-ZX17 |
| Rear Tire | 180/55-ZX17 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 46.7" h |
| Seat Height | 34.3 in |
| Wheelbase | 54.9 in (1,394 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 23.7° / 4" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 414.5 lbs (188 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 use?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has the fuel capacity of 4 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has 32 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Cooled seats.
