
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 46.7" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 use?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has the fuel capacity of 4 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
A 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 has 32 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have?
The 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Brute Force 450 4x4 is not equipped with Cooled seats.
