New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 45:16 |
| Transmission Type | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Shocks | SACHS twin-tube coil-over shocks |
| Rear Shocks | SACHS twin-tube coil-over shocks with preload adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park lock |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Aluminum |
| Front Wheel | 10-spoke, Platinum silver, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 10-spoke, Platinum Silver, 16 x 6.5 in. (406 x 165 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.7" w x 49" h |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (345 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 204 lbs (449 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 1.85 gal (7 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Features | Main functions: Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 HONDA XR650L use?
A 2025 HONDA XR650L uses Gasoline.
What engine does the 2025 HONDA XR650L have?
The 2025 HONDA XR650L is equipped with a 644cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA XR650L?
The 2025 HONDA XR650L has a wheelbase of 57.3.
What type of engine does the 2025 HONDA XR650L have?
The 2025 HONDA XR650L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 HONDA XR650L have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA XR650L have Backup camera?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA XR650L have Heated seats?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA XR650L have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA XR650L have Android Auto?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA XR650L have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA XR650L have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA XR650L have Push start?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA XR650L have Navigation?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA XR650L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA XR650L have Leather seats?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA XR650L have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA XR650L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA XR650L have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA XR650L have Third row seats?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA XR650L have Tow package?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA XR650L have Head up display?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA XR650L have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA XR650L is not equipped with Cooled seats.
