
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 82.3" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.3 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS use?
A 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS fuel capacity?
A 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have?
The 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have?
The 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Foreman Rubicon 4x4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.
