
Drivetrain
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 36.2" w x 55.9" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 300L Rally use?
A 2025 Honda CRF 300L Rally uses Gasoline.
What engine does the 2025 Honda CRF 300L Rally have?
The 2025 Honda CRF 300L Rally is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 300L Rally have?
The 2025 Honda CRF 300L Rally is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 300L Rally have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 300L Rally is not equipped with Cooled seats.
