
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston. |
Tires
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.3" length |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,690 mm) |
| Seat Height | 26.4 in (670 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) use?
A 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have?
The 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have?
The 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have?
The 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel)?
The 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) has floorplan CRF125FBS.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 125F (Big Wheel) is not equipped with Cooled seats.
