
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 95.7" length |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 6 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months unlimited milage |
| Instrumentation | LCD multi-functional instrument pack with analogue speedometer, odometer, gear position indicator, fuel gauge |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2025 Honda CBR500R ABS use?
A 2025 Honda CBR500R ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Honda CBR500R ABS have?
A 2025 Honda CBR500R ABS has 43 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Honda CBR500R ABS have?
The 2025 Honda CBR500R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CBR500R ABS have?
The 2025 Honda CBR500R ABS is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CBR500R ABS?
The 2025 Honda CBR500R ABS has a wheelbase of 55.5.
What type of engine does the 2025 Honda CBR500R ABS have?
The 2025 Honda CBR500R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda CBR500R ABS?
The 2025 Honda CBR500R ABS has floorplan CBR500RAS.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Backup camera?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Heated seats?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Android Auto?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Push start?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Navigation?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Leather seats?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Third row seats?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Tow package?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Head up display?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CBR500R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CBR500R ABS is not equipped with Cooled seats.
