New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Chain Type | Chain; 13T/46T |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm |
| Rear Suspension | TTA with external sway bar |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14 in. cast aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | XPS Trail Force 27 x 9 / 11 x 14 in |
| Rear Tire | XPS Trail Force 27 x 9 / 11 x 14 in |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
Dimensions
| Wheelbase | 115.5 in (2,940 mm) |
| Ground Clearance | 11 in (280 mm) |
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.8" h |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Seat Height | 26.5 in (672 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Storage Capacity | 11.1 gal (42.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (81.6 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,736 lbs (787 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Lighting | Front lighting output 140 W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) |
| Warranty | Factory: 1 year BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 37+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2025 HONDA use?
A 2025 HONDA uses Unknown.
Does the 2025 HONDA have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA have Backup camera?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA have Heated seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA have Android Auto?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA have Push start?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA have Navigation?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA have Leather seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA have Third row seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA have Tow package?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA have Head up display?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA is not equipped with Cooled seats.
