
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 43.7" w x 46.7" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2024 KTM 450 SX-F 450 use?
A 2024 KTM 450 SX-F 450 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have?
The 2024 KTM 450 SX-F 450 has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have?
The 2024 KTM 450 SX-F 450 is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have?
The 2024 KTM 450 SX-F 450 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Backup camera?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Heated seats?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Android Auto?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Bluetooth?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Keyless entry?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Push start?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Navigation?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Leather seats?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Third row seats?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Tow package?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Head up display?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM 450 SX-F 450 have Cooled seats?
No, the 2024 KTM 450 SX-F 450 is not equipped with Cooled seats.
