
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
| Wheels | Aluminium cast wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (1,425 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
What type of fuel does a 2024 KTM SX use?
A 2024 KTM SX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM SX have?
The 2024 KTM SX has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM SX have?
The 2024 KTM SX is equipped with a 250cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM SX have?
The 2024 KTM SX is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM SX?
The 2024 KTM SX has floorplan F8175X5.
Does the 2024 KTM SX have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM SX have Backup camera?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM SX have Heated seats?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM SX have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM SX have Android Auto?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM SX have Bluetooth?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM SX have Keyless entry?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM SX have Push start?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM SX have Navigation?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM SX have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM SX have Leather seats?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM SX have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM SX have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM SX have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM SX have Third row seats?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM SX have Tow package?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM SX have Head up display?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM SX have Cooled seats?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Cooled seats.
