
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 48:14 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | WP APEX 43 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | KYB HPG with preload ajdustment |
| Rear Shocks | KYB HPG with remote reservoir 4-position compression adjustable damping and preload adjustment |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed.Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
| Parking Brake | Park lock |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
| Front Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 6.5 in. (406 x 165 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.3" length |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Seat Height | 25.5 in (648 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Storage Capacity | 1.85 gal (7 L) |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Cargo Capacity | 199 lbs (438 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Main functions: Speedometer, tachometer, odometer, trips, distance to empty, engine lights, fuel gauge, clock, ECO mode and Sport mode. |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Factory: 1-year BRP limited warranty with 1-year roadside assistance | Extended Service Terms: B.E.S.T. terms available from 12 to 36 months with roadside assistance |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2024 Honda CBR650R ABS use?
A 2024 Honda CBR650R ABS uses Gasoline.
What engine does the 2024 Honda CBR650R ABS have?
The 2024 Honda CBR650R ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2024 Honda CBR650R ABS have?
The 2024 Honda CBR650R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Backup camera?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Heated seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Android Auto?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Bluetooth?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Keyless entry?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Push start?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Navigation?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Leather seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Third row seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Tow package?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Head up display?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda CBR650R ABS have Cooled seats?
No, the 2024 Honda CBR650R ABS is not equipped with Cooled seats.
