
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | Automatic |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Double A-Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.8" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 1 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 612.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Cooled seats.
