
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 2nd | 14:48 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 1.60 x 21" |
| Rear Wheel | 2.15 x 18" |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Wheels | 14 in. cast aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.1" w x 85.2" l x 55.1" h |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6" (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Seating Capacity | 1 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Storage Capacity | 10.4 gal (39.5 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Lighting | Front lighting output 140 W LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe uses Gasoline.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Cooled seats.
