
Drivetrain
| Transmission | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system |
| Rear Suspension | Pro Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with remote-controlled spring preload adjustment |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers |
Tires
| Wheels | Black, Split 5-Spoke with Machined Rim |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 38.2" w x 56.3" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 540.1 lbs (245 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe fuel capacity?
A 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a Parallel Twin engine.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000-6 Crew Deluxe is not equipped with Cooled seats.
