
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45.0mm cartridge fork with anti-dive system, 5.5-inch travel |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.8" h |
| Seat Height | 29.1 in |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Ground Clearance | 14.5 in (368 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Digital Instrumentation, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio, In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets Speedometer, Odometer, Tripmeter, Tachometer, Coolant Temperature, Volt Meter, Hour Meter, Service Indicator, Clock, Gear Indicator, Fuel Gauge, Hi-Temp Light, Seatbelt Reminder Light, Fault Code Display, DC Outlet, Ambient Temp, Rockford Fosgate Stage 3 Audio (Including 2 Front & 2 Rear Co-axial Speakers and External 400W Amp) |
| Lighting | LED headlight |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2024 KTM SX use?
A 2024 KTM SX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 KTM SX have?
The 2024 KTM SX has a drivetrain.
What engine does the 2024 KTM SX have?
The 2024 KTM SX is equipped with a 250cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2024 KTM SX have?
The 2024 KTM SX is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 KTM SX?
The 2024 KTM SX has floorplan F8175X5.
Does the 2024 KTM SX have Automatic climate control?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 KTM SX have Backup camera?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 KTM SX have Heated seats?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 KTM SX have Apple CarPlay?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 KTM SX have Android Auto?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 KTM SX have Bluetooth?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 KTM SX have Keyless entry?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 KTM SX have Push start?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Push start.
Does the 2024 KTM SX have Navigation?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Navigation.
Does the 2024 KTM SX have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 KTM SX have Leather seats?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 KTM SX have Wireless phone charging?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 KTM SX have Adaptive cruise control?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 KTM SX have Wifi hotspot?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 KTM SX have Third row seats?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 KTM SX have Tow package?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Tow package.
Does the 2024 KTM SX have Head up display?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Head up display.
Does the 2024 KTM SX have Cooled seats?
No, the 2024 KTM SX is not equipped with Cooled seats.
