
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO use?
A 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have?
The 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO has a drivetrain.
What engine does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have?
The 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is equipped with a 1301cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have?
The 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Automatic climate control?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Backup camera?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Heated seats?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Apple CarPlay?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Android Auto?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Bluetooth?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Keyless entry?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Push start?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Push start.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Navigation?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Navigation.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Leather seats?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Wireless phone charging?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Adaptive cruise control?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Wifi hotspot?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Third row seats?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Tow package?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Tow package.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Head up display?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Head up display.
Does the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO have Cooled seats?
No, the 2023 KTM Super Duke 1290 R EVO is not equipped with Cooled seats.
