
Drivetrain
| Transmission | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Rake / Trail | 25.3° / 4" |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED Headlight, Taillight, Turn Signals |
| Instrumentation | 4 Analog, Digital Tachometer, Odometer, Trip Meter, Engine Temp, Low Fuel Lamp |
What type of fuel does a 2017 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2017 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special fuel capacity?
A 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has the fuel capacity of 6 gallons.
What drivetrain does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has a drivetrain.
What transmission does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has a Belt transmission.
What engine does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special cooled?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a Electric starter.
What is the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special compression ratio?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special has a compression ratio of 1.0:1.
What type of front brakes does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with Double disc. Optional ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with Single disc. Optional ABS. 4-piston rear brakes.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.
