
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.9" w x 44.5" h |
| Seat Height | 27.4 in (696 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,955.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2015 Can-Am Spyder ST Limited use?
A 2015 Can-Am Spyder ST Limited uses Unknown.
What is the floorplan of the 2015 Can-Am Spyder ST Limited?
The 2015 Can-Am Spyder ST Limited has floorplan SPYDER ST-Limited.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Automatic climate control?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Backup camera?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Heated seats?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Apple CarPlay?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Android Auto?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Bluetooth?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Keyless entry?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Push start?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Push start.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Navigation?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Leather seats?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Wireless phone charging?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Wifi hotspot?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Third row seats?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Tow package?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Head up display?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Can-Am Spyder ST Limited have Cooled seats?
No, the 2015 Can-Am Spyder ST Limited is not equipped with Cooled seats.
