
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Marzocchi “UPSIDE DOWN” telescopic hydraulic fork with rebound-compression damping and spring preload external and separate adjustment |
| Rear Suspension | Progressive Sachs, single shock absorber with rebound and compression damping and spring preload adjustment |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium alloy |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.7" w x 42.7" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 95° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,380 mm) |
| Ground Clearance | 6.3 in (160 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.6 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2026 Honda Trail 125 use?
A 2026 Honda Trail 125 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Trail 125 have?
The 2026 Honda Trail 125 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Trail 125 have?
The 2026 Honda Trail 125 is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Trail 125 have?
The 2026 Honda Trail 125 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Trail 125?
The 2026 Honda Trail 125 has floorplan CT125AT.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Backup camera?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Heated seats?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Android Auto?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Push start?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Navigation?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Leather seats?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Third row seats?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Tow package?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Head up display?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Trail 125 have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Trail 125 is not equipped with Cooled seats.
